Co jsou adaptogeny?
Původ tohoto pojmu se datuje do roku 1947, avšak rostliny s těmito účinky se již po tisíciletí využívají v indické a tradiční čínské medicíně. Tyto rostliny rostou tisíce let v nepřizpůsobivých podmínkách v mrazech, suchu, ve vysokých nadmořských výškách, kde nepřežijí žádné jiné organismy. Dokázaly se adaptovat na dané nehostinné podmínky a přežít. V lidském těle pak adaptogeny fungují podobně: zvyšují celkovou odolnost organismu na stres (zranění, úzkost, únava) a zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám – adaptovat se.
Adaptogen musí splňovat tyto 3 kritéria:
Pojem adaptogeny jako první vyslovil ruský odborník Nikolaj Lazarev. Zároveň jasně vyjádřil, za jakých podmínek se rostlina může řadit do této skupiny. Především jde o rostliny, které může využít každý, to znamená, že jejich užívání patří k naprosto bezpečným. Dále dokážou zvýšit odolnost lidského organismu vůči stresu a mají k tomu k dispozici širokou škálu faktorů, nikoliv jenom jeden z nich. Také pomáhají organismu dosáhnout harmonie, například pokud se ocitá v hormonální nerovnováze, vyladí ji.
Jak adaptogeny fungují
Adaptogeny pomáhají zmírnit stres tím, že kontrolují množství uvolněných stresových hormonů při stresových reakcích. Během velmi stresového dne uvolňuje hypotalamus CRH (hormon uvolňující kortikotropin). Jeho uvolňování vyvolává úzkost. CRH poté cestuje do hypofýzy, odkud se uvolňuje ACTH (adrenokortikotropní hormon). ACTH po cestě krevním řečištěm spouští uvolňování kortizolu (stresového hormonu) z kůry nadledvin a s ním se vyplaví z nadledvinek i adrenalin.
Chronický stres vyčerpává váš organismus kvůli neustálému uvolňování CRH, ACTH a kortizolu. Adaptogeny pomáhají zvyšovat odolnost na stres tím, že zabraňují uvolňování CRH a ACTH. To velice zjednodušeně znamená, že adaptogeny pomáhají snižovat potřebu vašeho těla produkovat stresové hormony v reakci na stres. Díky čemuž nedojde k adrenálnímu vyčerpání a dalším negativním efektům spojeným s dopady stresu. Jako jsou: zánět, hormonální nerovnováha, ztráta libida nebo problémy se štítnou žlázou.
Další účinky adaptogenů na lidský organismus:
- Snížení hladiny kortizolu (hormonu stresu a stárnutí).
- Regenerace mozkových buněk.
- Zmírnění deprese a úzkosti.
- Ochrana zdraví srdce a jater.
- Antikarcinogenní účinek.
- Snížení hladiny cholesterolu.
- Ochrana před zářením, radiací. Jedná se o veškerou pro organismus škodlivou radiaci, ať už je to UV nebo elektromagnetické záření.
- Harmonizace hormonů.
- Snížení únavy.
- Stimulace imunitního systému.
- Zlepšují pracovní a sportovní výkonnost.
- Zlepšují potenci, libido a celkovou sexuální kondici.
- Snižují účinky toxických látek, například ze zhoršeného životního prostředí.
- Zlepšuje kondici nervového systému.
- Protizánětlivý účinek.
Mezi nejznámější adaptogeny patří:
- Maca
- Ašvaganda
- Bazalka posvátná
- Adaptogenní houby – Reishi
- Ženšen pravý neboli Panax ginseng
- Sibiřský ženšen neboli Eleuterokok ostnitý
Závěrem
Ke spokojenému zdravému životu nestačí užívat pouze adaptogeny. K adaptogenům je potřeba jíst zdravě, mít kvalitní spánek a snažit se tolik nestresovat každý den v banálních situacích. Přidáním adaptogenů do vaší denní rutiny můžete zvýšit odolnost vůči stresu a celkově škodlivému životnímu prostředí, čímž zlepšíte svoji fyzickou i mentální kondici.